Sustainability – powtarzane jak mantra? O realnym projektowaniu w ramach ARCHITOUR 2022/2023

Sustainability – powtarzane jak mantra? O realnym projektowaniu w ramach ARCHITOUR 2022/2023
Justyna Smolarczyk

Projektowanie w duchu ,,sustainability” (ang. zrównoważony rozwój) i świadomość nad tym tematem zdążyło zagościć w kategoriach począwszy od zdrowego żywienia, przez modę, zdrowie, aby w końcu dotrzeć do świadomego projektowania architektury i designu. Słowo ,sustainability” zostało wspomniane tyle razy, że o najprawdopodobniej otarł się o nie już każdy. Czy widać realne efekty powtarzanego jak mantra ,,zrównoważonego rozwoju” w postaci już istniejących budynków?

W ramach naszej współpracy Architour z Akademią Paradyż zaprosiliśmy do dyskusji dwie architektki z Mediolanu – Francesca di Lalla i Chiara Gerosa, które w przepięknej lokalizacji – siedzibie SARP w Warszawie (Pałac Zamoyjskich) rozpoczęły merytoryczną dyskusję o planowaniu i realizacji zrównoważonych osiedli. Jednym z nich jest już istniejące i funkcjonujące osiedle ,,UPTOWN MILANO”. Panel dyskusyjny wzbogacili fantastyczni eksperci: Maja Ganszyniec i Henryk Stawicki.

Temat zrównoważonego projektowania to temat rzeka. Jedno jest pewne: powinniśmy zacząć od szerszego kontekstu. Perspektywa ,,zoom in-zoom out” przedstawiona przez Henryka Stawickiego to klucz do zrozumienia mechanizmów – nie tylko w designie.n Czy da się zaprojektować ,,zdrowe” osiedle? Co to znaczy ,,projektowanie dla społeczeństwa” Jak nie popaść w skrajność?

Pytań jest więcej niż odpowiedzi, ale po to są merytoryczne dyskusje – pierwsza z nich w ramach projektu ArchiTour wywołała apetyt na więcej.

Panel prezentacji i dyskusji już wkrótce na platformie Archidesk.

 

Więcej wpisów
Premiera filmu – Apulia

Premiera filmu – Apulia

Justyna Smolarczyk